Kineska globalna inicijativa “Jedan pojas, jedan put” mogla bi ubrzati ekonomski razvoj i smanjiti stope siromaštva u desetinama zemalja u razvoju, ocjenjuje se u najnovijem izvještaju Svjetske banke.
Ta inicijativa – koja podrazumijeva izgradnju luka, željeznica, puteva i mostova, ali i druge investicije koje povezuju Kinu sa Evropom preko centralne i južne Azije – mogla bi da „izvuče“ 32 miliona ljudi iz umjerenog siromaštva, ukoliko se u potpunosti sprovede, navodi se u tom izvještaju, a prenosi agencija Reuters.
Ipak, postoje “značajni rizici“, poručuju iz Svjetske banke, jer će za dostizanje ambicija “Inicijative Pojas i Put” biti neophodne jednako ambiciozne reforme u zemljama učesnicama.
“Napredak u izvještavanju o podacima i transparentnost – posebno u vezi sa dugom – otvorene javne nabavke, i pridržavanje najviših socijalnih i ekoloških standarda će značajno pomoći”, ocijenila je Sejla Pazarbašioglu iz Svjetske banke.
U izvještaju je ocijenjeno da bi u pojedinim zemljama troškovi izgradnje nove infrastrukture mogli nadmašiti potencijalne ekonomske koristi, kao i da bi benefiti bili nejednako raspodijeljeni među zemljama učesnicama.
Izvor: akta.ba
Komentar-Kommentar-Comment