Ljudi bi ubuduće mogli da vrate sat unazad za proces starenja ćelija za 30 godina, tvrde istraživači koji su razvili tehniku reprogramiranja ćelija kože koje se počinju ponašati kao da su mnogo mlađe, prenosi Guardian. Istraživanje Instituta Babraham, istraživačke organizacije za prirodne nauke u Cambridgeu, moglo bi da dovede do razvoja tehnike koja će spriječiti bolesti starosti obnavljanjem funkcije starijih ćelija i smanjenjem njihove biološke starosti.
U eksperimentima koji su simulirali ranu na koži, starije ćelije su bile izložene mješavini hemikalija koje su ih “reprogramirale” da se ponašaju kao mladalačke ćelije i uklonile promjene vezane za godine. Ovo je ranije postignuto, ali je novo istraživanje završeno za mnogo kraće vrijeme – 13 dana u poređenju sa 50 – i učinilo je ćelije još mlađim.
Dr Diljeet Gill, istraživač sa Instituta Babraham, kaže: “Naše razumijevanje starenja na molekularnom nivou je napredovalo tokom posljednje decenije, što je dovelo do tehnika koje omogućavaju istraživačima da mjere biološke promjene u ljudskim ćelijama koje su povezane sa starenjem. Bili smo u mogućnosti da ovo primijenimo na naš eksperiment da bismo utvrdili stepen reprogramiranja koji je postigao naš novi metod. Naši rezultati predstavljaju veliki korak naprijed u našem razumijevanju reprogramiranja ćelija”.
Nova metoda je zasnovana na tehnici koja je nagrađena Nobelovom nagradom – koja je inspirisana time kako se stare ćelije roditelja pretvaraju u mladalačko tkivo novorođenčeta – za pravljenje matičnih ćelija. To je neka vrsta biološke “prazne ploče”, bez markera starenja.
Babrahamovo istraživanje predstavlja korak naprijed jer ova tehnika ne briše u potpunosti originalnu ćeliju. Umjesto toga, proces reprogramiranja je djelimično zaustavljen, omogućavajući istraživačima da pronađu ravnotežu između stvaranja biološki mlađih ćelija uz očuvanje njihove specijalizovane ćelijske funkcije.
Eksperiment je pokazao obećavajuće znakove da će podmlađene ćelije bolje zacjeljivati rane. Reprogramirane ćelije su proizvele više proteina kolagena, koji pomaže u zarastanju rana, u poređenju sa ćelijama koje nisu prošle proces reprogramiranja.
Istraživači su takođe primjetili da njihov metod ima ohrabrujući efekat na druge gene povezane sa bolestima i simptomima vezanim za starenje. To uključuje gen APBA2, koji je povezan sa Alzhajmerovom bolešću, i MAF gen, koji ima ulogu u razvoju katarakte. Međutim, istraživači su rekli da mehanizam koji stoji iza reprogramiranja još nije u potpunosti shvaćen, jer može izazvati rak, te da se mora dalje istražiti prije nego što se nalazi mogu primijeniti u regenerativnoj medicini.
Kako preokrenuti proces starenja je naučno pitanje koje je privuklo ogromnu pažnju i ogromna ulaganja posljednjih godina. Nekoliko istraživača koji su radili na eksperimentu Instituta Babraham otišlo je od tada da se pridruži Altos Labs, startup-u iz Silicijske doline koga podržava jedan milijarder sa 2,2 milijarde funti, a koji je potpisao ugovor sa brojnim nobelovcima da rade na podmlađivanju ljudskih ćelija u pokušaju da spriječe bolesti starosti koje dovode do smrti.
Izvor: Beta.ba
–
Komentar-Kommentar-Comment