Istraživanje tvrtke Monster otkrilo je da 82% kompanija u SAD-u planira ove godine zaposliti nove ljude. Ovo su dobre vijesti za zaposlenike koji će tako dobiti nove prilike u karijeri. Ali za to će im trebati i neke nove vještine jer, kao što kaže izreka: “Ono što nas je dovelo ovamo, neće nas odvesti tamo.” Evo na koje vještine budućnost očekuje da obratimo pažnju.
Možda najvažnija vještina koja će nam trebati je sposobnost prihvaćanja neizvjesnosti i suočavanje s njom. Promjene se događaju sve većom brzinom, a to znači da će neizvjesnost postati nešto uobičajeno. Razmislite o vožnji automobila. Instruktori vožnje reći će vam da je vidljivost glavni uzrok zbog čega ljudi usporavaju brzinu.
Kada vozite velikom brzinom, imate manje vremena za procjenu i analizu situacije.
Zbog toga teško možete znati što slijedi. Istodobno, neuroznanost je potvrdila da mi, ljudi, najviše od svega priželjkujemo sigurnost.
No, sada se od nas traži da prevladamo svoj prirodni instinkt za jasnoćom i izvjesnošću, da se “sprijateljimo” s neizvjesnošću i unatoč nedostatku cjelovitih informacija donosimo ispravne odluke i nastavljamo samopouzdano dalje
U sveopćoj neizvjesnosti, tijekom dana ćemo trebati biti vođeni neutaživom znatiželjom.
Što ćemo više znati o različitim temama, to ćemo bolje moći povezati djeliće u cjelinu.
Volim reći: “Ona/onaj tko prvi napravi sintezu, pobjeđuje.” Otvorenost i želja za učenjem dobri su, ali trebat ćemo snažno željeti doznati što više o cijelom nizu različitih područja.
Nije više dovoljan samo opći interes za usko područje stručnosti jer je cjelovite uvide moguće dobiti jedino ako posjedujemo snažan interes za širok spektar tema kao i sposobnost uočavanja obrazaca i trendova.
Tijekom posljednjeg desetljeća među ljudima je došlo do velikih podjela u mišljenju oko različitih tema. Podaci pokazuju da sve manje vjerujemo ljudima koji imaju mišljenje različito od našeg. Uz to, sve veće oslanjanje na vijesti i informacije na društvenim mrežama stvara efekt “eho-komore”.
Prijavljujemo se za newslettere koji se podudaraju s našim stajalištima, a algoritmi funkcioniraju tako dobro da rijetko vidimo informacije koje nisu u skladu s našim trenutnim stavovima. Time sami sebi uskraćujemo priliku da čujemo različita stajališta, učimo, širimo svoje poglede i rastemo. (Ako želite više znati o ovoj temi, pogledajte dokumentarni film The Social Dilemma.) No, nove vještine podrazumijevat će traženje različitih mišljenja i učenje iz različitih iskustava.
Budućnost će zahtijevati otvorenost, sposobnost sudjelovanja u građanskoj diskusiji i kompromis. Napredovanje u karijeri (i općenito u životu) neće biti moguće ako ostanete kruti u svojim stavovima. Uspjeh će dolaziti sa sposobnošću da slušate, aktivno sudjelujete i učite.
Sposobnost uočavanja učestalih promjena potreba na tržištu, duboko razumijevanje potreba potrošača i suosjećanje s njihovim korisničkim potrebama, “gorivo” su za inovacije. Da bi zaposlenici u budućnosti mogli uočiti nove prilike, od njih će se zahtijevati cjelovito razumijevanje svih okolnosti nekog problema i izazova koje oni generiraju.
Iz te točke bit će potrebno poduzeti odgovarajuće rizike i dodati novu vrijednost tržištu.
Te vještine moguće je primijeniti na mikrorazini – za rješavanje nekog konkretnog problema na poslu ili pronalaženje novog pristupa projektu – ili za osmišljavanje novih poslovnih pothvata
Zbog sve učestalijih promjena na tržištu, jedna od vještina bez koje će poslovanje u budućnosti biti nezamislivo je fleksibilnost. Od zaposlenika će se očekivati da 1) budu u toku s novim informacijama, 2) dobro ih razumiju i 3) budu inovativni i kreativno rješavaju probleme. Fleksibilnost i pronalaženje novih rješenja koje se temelje na uvidima bit će srž uspjeha.
Napredak je nerazdvojivo povezan s vjerom u budućnost i fokusom na mogućnosti. Uzrok demoraliziranosti stručnjaka zbog otkrića neke pogreške često leži u nedostatku maštovitosti. Sposobnost zamišljanja i predviđanja budućih događaja bit će ključna za održavanje motivacije, inspiracije i ambicije za pokretanje novih projekata.
Uspjeh je oduvijek bio vezan na našu poslovnu mrežu, ali u budućnosti će ostvarenje naših ciljeva još više ovisiti o snazi međuljudskih odnosa. Naše prilike, edukacija i socijalna podrška ovisit će u velikoj mjeri o našem socijalnom kapitalu – primarnim, sekundarnim i tercijarnim odnosima. Od zaposlenika će se tražiti sposobnost da brzo uspostavljaju bliske odnose s ljudima – kako u osobnom kontaktu tako i na daljinu. Budući da će budućnost karakterizirati brzina i neizvjesnost, nećemo imati luksuz da polako gradimo dobre međuljudske odnose tijekom brojnih zajedničkih večera ili rasprava na koktelima. Vjerojatnije je da ćemo imati mnogo manje vremena za izgradnju međuljudskih odnosa, a često će to biti samo virtualni kontakti. Uspjeh će u velikoj mjeri ovisiti o razvijenosti vještine uspostavljanja povjerenja, prijateljstva i osjećaja povezanosti s ljudima.
“Budućnost neće pripadati cinicima koji sjede sa strane” kaže poznata izreka. Jedna od vrlo traženih vještina budućnosti bit će sposobnost realizacije ideja što podrazumijeva spremnost da se preuzme odgovornost u nekom projektu te volju da se u njega uloži mnogo vremena i energije. To se može opisati kao “trčanje prema vatri.” Cijenimo one koji ‘uskaču u ring’, angažiraju se i sposobni su provesti ono što su zacrtali. Osim toga, takav trud inspirira i druge zaposlenike da daju više (što potvrđuju i znanstvena istraživanja). Stoga, budite angažirani i finiširajte projekte jer to je još jedna vještina bez koje će budućnost biti nezamisliva.
Sutrašnji uspjeh zahtijevat će, uz jučerašnje kompetencije koje su polazna točka, neke nove vještine koje ćemo trebati kontinuirano razvijati. I to je dobro jer tako održavamo svježinu i budnost. Te vještine će u budućnosti činiti razliku između izvrsnosti i osrednjosti. Budućnost posla je tik pred nama i trebamo se za nju pripremiti.
Izvorni tekst možete pročitati ovdje
Izvor: Manager.ba
–
Komentar-Kommentar-Comment